Od stóp do głów jesteśmy otoczeni i przeniknięci jedną siecią tkanki łącznej, która umożliwia nam zachowanie kształtu ciała, jest jego spoiwem i pełni kluczową rolę dla efektywnie wykonywanego ruchu . Na ten kształt (strukturę) wraz ze związanymi z nim funkcjami motorycznymi można wpływać metodami terapii manualnej zwanej integracją strukturalną. Powięź łącząca mięśnie w funkcjonalne łańcuchy czy taśmy powięziowo-mięśniowe („taśmy anatomiczne” lub po angielsku ‘anatomy trains’ wg koncepcji Thomasa Myersa – twórcy metody terapeutycznej Anatomy Trains Structural Integration) poddaje się bezpośrednim działaniom terapeuty, który na bazie oglądu i analizy posturalno-funkcjonalnej pacjenta (tzw. 'body reading’) oraz znajomości przebiegu i funkcjonalnego działania wymienionych taśm i innych powiązanych struktur anatomicznych struktur powięziowo-mięśniowych może spowodować korektę ich formy i funkcji do wzorca optymalnego dla pacjenta.
Rezultatem integracji strukturalnej jest postawa rozumiana jako optymalna relacja pacjenta wzgledem grawitacji i wzorce ruchowe najefektywniejsze dla konkretnego pacjenta, a co za tym idzie lepsza jakość życia – pacjent czuje się dobrze we własnym ciele. Dla integracji strukturalnej charakterystyczne jest indywidualne i całościowe podejście do każdego pacjenta i, poprzez zabiegi manualne i kinetyczne, doprowadzenie go do formy i funkcji jego ciała, które właśnie dla niego będą najlepsze i najbardziej komfortowe. Nikt nie stara się pacjenta wtłoczyć, chociaż jest to także w pewnym stopniu możliwe, w jakiś idealny wzorzec postawy czy ruchu ale odnaleźć ten jedyny idealnie pasujący do pacjenta, jak na miarę uszyte wygodne ubranie i buty.
Zmiany strukturalne i funkcjonalne widoczne i odczuwalne są już po pierwszej sesji terapeutycznej, jednakże pełen ich zakres i trwałość są wynikiem starannie zaplanowanej i dostosowanej do potrzeb pacjenta serii oddziaływań terapeutycznych oferowanych w cyklu przynajmniej kilku spotkań/ sesji terapeutycznych. Każda sesja trwa od jednej do półtorej godziny. Już jedna sesja daje rezultaty ale minimalną zalecaną formułą umożliwiającą bardziej całościową zmianę są trzy sesje. Jednakże dopiero 12 sesji integracji strukturalnej daje okazją do kompleksowej i całościowej zmiany (reintegracji).
Gorąco namawiam (także z pozycji zadowolonego pacjenta, który cały cykl terapeutyczny przeszedł) na cały cykl 12 sesji integracji strukturalnej, na wyprawę po nowe ciało i nową jakość życia.Rezultaty mogą cię zadziwić – na pewno poczujesz się lepiej w swoim ciele, a twój wygląd w lustrze może Cię też mile zaskoczyć. Odnajdziesz sprężystość, efektywność i radość w każdym ruchu. Jak mawiała legendarna tancerka Martha Graham: „nic nie powie o nas tyle co ruch”. Przez naszą postawę i jakość wykonywanych przez nas ruchów przemawiają nie tylko nasze emocje, stan naszego zdrowia i ogólnej kondycji ale także wiek. To nie ilość zmarszczek na twarzy ale to jak się poruszamy najlepiej zdradzają nasz wiek. Ta terapia może ująć Ci ładne kilka lat i to nie tylko wizualnie! I nie obawiaj się, że zrobię z Twego dziecka niemowlaka i śmiało przyprowadź je na terapię zanim zacznie wyglądać starzej od Ciebie, „nowego” Ciebie po 12 sesjach terapii strukturalnej anatomy trains. Aha, terapeutę lepiej o wiek nie pytać . . .