Terapia ruchem wspomaganym przez terapeutę, trening powięziowy. (certyfikat Schleip), rehabilitacja pourazowa
Parafrazując ojca treningu aerobowego Kennetha H. Coopera – przestajemy się ruszać nie dlatego, że się starzejemy ale starzejemy się bo coraz mniej się ruszamy. Ruch jest absolutnie niezbędny i wręcz podstawowy dla naszego zdrowia i gdyby nie wszechwładna tyrania koncernów farmaceutycznych lekarze przepisywaliby ćwiczenia i właściwy sposób żywienia, a nie leki na swoich receptach. Ale do tego pewnie jeszcze długa droga.
Proponuję powrót do aktywności fizycznej w zakresie i formie skrojonych na miarę pacjenta. Ruch terapeutyczny (bo jest też ruch niefunkcjonalny, tak samo jak istnieje zdrowe i śmieciowe jedzenie; ruch ruchowi nierówny) dostosowany do możliwości pacjenta i oferowany jako indywidualnie skonstruowana strategia terapeutyczna na większość dolegliwości układu kinetycznego. Terapia ma formę ćwiczeń specjalnie skonstruowanych i dobranych dla klienta do wykonywania w domu przez pacjenta (ewentualnie także jako ‘zadanie domowe’ po terapii manualnej) lub/ i ruchu wspomaganego i torowanego przez terapeutę (Functional Manual Therapy). Terapia funkcjonalna w modelu AFS (Applied Functional Science) świetnie sprawdza się także przy rehabilitacji i działaniach usprawniających np. po unieruchomieniu kończyny.
Tak wiele w oferowanych przez mnie działaniach terapeutycznych koncentruje się na odziaływaniacc na powięź. Nie tylko mięśnie ale i powięź wymaga odpowiedniej i zdrowej dla niej formy ruchu, bez których przyjmuje ona formy patologiczne. Jako trener terapii powięziowej (Fascia Training wg. Roberta Schleipa) oferuję pomoc w ćwiczeniu tego tak bardzo dla nas ważnej tkanki. Są formy ruchu, dla których powięź (i tak nierozerwalnie z mięśniami związana) jest ważniejsza niż mięśnie. Trening powięziowy oparty jest na badaniach naukowych dr. Roberta Schlepia z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech.